Psihoterapijska seansa uglavnom traje 50-60 minuta, a dinamika susreta je obično jednom nedeljno (nekada je potrebno češće, a nekada ređe). U sigurnom prostoru, bez mnogo spoljašnje buke i ometajućih faktora, psihoterapeut i klijent sede jedno naspram drugog i zajedno tragaju za rešenjem trenutne životne situacije klijenta. Terapeut, kao detektiv, istražuje, slaže kockicu po kockicu, zajedno sa klijentom istražuje najsitnije detalje i smešta ih u širu sliku, klijentov životni kontekst. Postavlja pitanja, osmatra, ponekad kao da lupom uveliča neki deo klijentove slagalice… Priđe blizu, gotovo „uđe u klijentove cipele“, a onda se izmakne pa sa strane posmatra… Osvetljava mračna mesta i usmerava
pažnju klijenta kako bi ih klijent sam uočio, protumačio, dao svoje značenje, spoznao svoju istinu. Početna seansa je uglavnom namenjena za upoznavanje klijenta i terapeuta, dogovor oko tempa rada, klijentovih očekivanja od terapije, definisanje krajnjeg cilja čitavog terapijskog procesa. Trajanje psihoterapijskog procesa zavisi od potrebe klijenta i složenosti problema sa kojim dolazi. Terapeut može dati okvirnu procenu o trajanju terapije, ali odluku donosi klijent. Klijent može prekinuti terapijski proces u bilo kom trenutku.
Tekstovi
Kako akupunktura može da pomogne ostvarenju vašeg sna da postanete roditelj?
Kao lekar tradicionalne kineske medicine koji se fokusira na lečenje plodnosti, primetila sam da većina mojih pacijenata traži lečenje kineskom medicinom nakon što su prošli tretmane asistiranom reproduktivnom tehnologijom (ivf, inseminacije…). Mnogo puta je razlog Прочитај више…
0 коментара